Gradnja SubWooferja

Planarni, horn, dinamični...
hazzard
Uporabnik

Gradnja SubWooferja

Postby hazzard » 09 Oct 2014, 11:54

Pozdravljeni,

po končanem projektu HiFi sistema, sem se odločil narediti še subwoofer. Na razpolago imam Peerless XLS10 http://www.d-s-t.com.au/data/Peerless/830452.pdf

Namen imam narediti zaprto škatlo volumna nekje 20 litrov. Elektronika bo pa predvidoma v konceptu, ki ga prilagam. Ker nimam izkušenj s subwooferji, so tudi tukaj dobrodošle pripombe.

Ko sem malo simuliral sem dobil odziv ki ga prilagam. Kaj pravite? meni se zdi v redu, nimam pa izkušenj, da bi lahko bil bolj zahteven... V simulciji je upoštevan driver Peerless XLS 10 iz datasheeta, podprt z meritvami. Linkwitz transform EQ (f0 = 44,26Hz, Q0 = 0.40, fp = 18Hz, Qp = 0.8), Low-pass filter (2. red, fc= 80Hz, sicer pa nastavljiva), subsonic filter (HP, 6. reda, fc = 18Hz).

Glede izdelave box-a me zanima kako debel MDF predlagate...18mm? več?

kaj pravite na to škatlo, če ne upoštevam pasivnega radiatorja http://www.vikash.info/audio/xls10/design.asp

Ali je potrebno stene obložiti s sonofilom, ali se pusti čisto brez...kako je s tem. Je pa res, da ima driver nizek Qts...

V glavnem na koncu mora nastati nekaj takega http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/XLS200.htm (18 litrov, uporabljen enak driver, zaprta škatla)
Attachments
odziv_za_forum.JPG
SubWoofer_el_concept.JPG

softspeaker
Site Admin

Re: Gradnja SubWooferja

Postby softspeaker » 09 Oct 2014, 15:30

Zdravo,
tvoj načrt o uporabi zaprte škatle, je dober, tudi simulacija izgleda v redu, mogoče bi samo rezno frekvenco malo znižal.
MDF..., mogoče bi bila boljša vezana plošča 22mm, na stene daš morda malo gobe/pene, ni pa kritično sploh, če boš rezal pod, recimo 60 Hz.

Škatla iz tvojega linka je dobro narejena.

hazzard
Uporabnik

Postby hazzard » 10 Oct 2014, 13:23

Zanima me še nekaj glede faze. Simulacija namreč pokaže, da se faza ravno v območju od 20Hz do 80Hz invertira. Je to problematično? Kako se inverz faze sploh odraža v produciranju glasbe?

hvala za prejšnji odgovor.
Attachments
fazni_odziv.pdf
(60.24 KiB) Downloaded 86 times

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 10 Oct 2014, 21:12

Faza naj te sploh ne skrbi, kar te pa mora skrbeti, je pravilna polariteta. Če imaš možnost akustične meritve, pač preveriš, da na rezni frekvenci ni luknje, če pa je, obrneš polariteto na subu. No ja, moral bi vedeti za absolutno polariteto subwooferja in njega priklopiti s pozitivno polariteto, satelite pa po potrebi z invertirano polariteto.

mico
Uporabnik

Postby mico » 10 Oct 2014, 22:07

Pozdravljen!

Priporočam akustične meritve. V današnjih časih oprema za akustično merjenje ni več tako draga programi za a. merjenje pa nekateri tudi free! :super:

hazzard
Uporabnik

Postby hazzard » 22 May 2015, 09:25

Pozdravljeni,

sedaj gre gradnja subwooferja počasi proti koncu. S prvimi testi (pred zaključnimi deli) sem izredno zadovoljen. Nobenega tuljenja, lep mehak bas, ki se spusti zelo nizko: 25Hz ni bil problem (Pink Floyd - Speak to Me (začetni beat je 25Hz)), pri še nižjih frekvencah se vse trese, slišat pa ni ničesar, kar je super!

Škatlo sem naredil iz 2x19mm MDF (skupaj stene 38mm + mozničenje + notranje pregrade - močna škatla), čez pa trenutno lepim furnir. Sedaj berem o tem kakšno polnilo naj izberem, rezat nameravam nekje okrog 70-80Hz. Predlagali ste mi peno/gobo...

Veliko se priporoča polnjenje s surovo volno (long fibre wool - http://www.ebay.com/itm/Raw-Unwashed-Wo ... 4d31a24fb4).

Tako naj bi se navidezno povečal volumen škatle za do 15%, kaj pravite? Ali je poleg take volne potrebno še kaj? razen da poskrbim, da se volna ne posede. Ali naj kljub temu na stene še vedno dodam peno?

Lahko pripnete kakšen link do take pene/gobe?

Hvala in LP

hazzard
Uporabnik

Postby hazzard » 28 Jul 2015, 13:33

Mojemu Hi-Fi sistemu se je pridružil še aktivni subwoofer, ki sem ga izdelal v zadnjem letu...

Gre se za zaprto škatlo 21l. Stene so narejene iz 2x19mm MDF materiala, oblečeno v jesenov furnir, notranjost pa zasedajo še dve prečni pregradi. Driver je Peerless XLS 10 - (tisti starejši z resonančno frekvenco pri 18,9Hz), premera 25cm, tisti ki ga poznate že veste zakaj se gre.
Ojačevalnik je v AB klasi 200Wrms. Vgrajen je Linkwitz transform, subsonic filter pri 15Hz in nastavljivi low pass od 25Hz do 120Hz, kjer ga odreže oster lowpass filter. Dodal sem še stikalo za inverz faze.

Zaenkrat sem z njim izredno zadovoljen in nudi res lepe, mehke base, ki se spustijo zelo nizko. Lepo deluje tudi pri filmih in ne glede na zvrst glasbe. Akustičnih meritev nimam - na žalost - ampak 20Hz sinus fajn trese okna, 25Hz beat je lepo slišen. Ker je celoten zvočnik precej težek in zato tudi stabilen, so basi natančni tudi pri višjih glasnostih. Tuljenja seveda ni, je pa to zaprta škatla in temu primerno je nižje doseganje glasnosti, zato je sub namenjen le manjšim do srednje velikim sobam.
Attachments
IMG_3872.JPG
IMG_3869.JPG
IMG_3864.JPG
IMG_3862.JPG

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 28 Jul 2015, 21:51

Izgleda super narejeno in verjamem, da igra prav tako super :super:

mico
Uporabnik