Open Baffle/Dipol samogradnja

Planarni, horn, dinamični...
andrej
Uporabnik

Re: Open Baffle/Dipol samogradnja

Postby andrej » 06 Oct 2012, 12:11

Gremo nazaj na OB.

Glede odstranitve whizzer cone in kako lahko cenen driver postane soliden srednjetonec se nekaj najde tudi tukaj:
http://www.troelsgravesen.dk/SP200.htm

Po moje se da spackat skupaj OB sistem za mali denar. Primer:
- Bas Eminence Alpha ali Beta - max 85€ / kos
- Beyma 6Mi90 65€ / kos
- Fountek NEO CD 2 105€ / kos

skupaj za par = 510 € / par

To je čisto primer nekih recimo preverjenih enot.

Dva basa v konfiguraciji 3.5 way nebi dajal bol iz estetskega vidika kot tehničnega, sploh pa nebi dajal dva različna basa kot sem že kopiral link z audiofanatic.it

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 06 Oct 2012, 16:20

Andrej, ta forum je nastal med drugim zato, da se omogoči no-nonsense pristop k reprodukciji zvoka in, da se ne dopušča mlatenje prazne slame, kot filozofskega principa :-)
V bistvu si želim konstruktivne debate, tako, kot sedaj poteka med nama, ampak verjetno je za to potrebno nekaj malega izkušenj? Ziher.
Kaj se da videti v neskončnih količinah, na povprečnem audio forumu? Da so ljudje zmedeni in da audiofili večinoma slabše slišijo, kot pa tisti, ki jih zanima zgolj muzika, s kvalitetnimi sistemi pa pridejo malo kdaj v stik (no, tudi med audiofili so častne izjeme). Če se izrazim na hudomušen (morda že kar zloben) način: če imam veselje do posluha, še ne pomeni, da posluh dejansko imam.
Če pogledaš splošne audio forume (ne DIY), boš videl, da največ časa in črk porabijo za kreganje okrog silnih tweakov, okrog fundamentalnih stvari se bolj malo kregajo, ker jih, prvič ne razumejo in drugič, niti ne slišijo. In kaj si lahko misliš o ljudeh, ki lahko napišejo knjigo o kolosalnem vplivu keramičnih podlog za CD player, ne slišijo pa luknje v midbasu, 1 zvočnik v kontrafazi, ferceranje preobremenjenih kalot? Te zadeve jim v mojih očeh ne dvigujejo renome.
Jaz nisem proti tweakom, daleč od tega, mi je pa absurdno nekaj tvikati, kar je v osnovi zgrešeno. Tvikati je smiselno zdrave koncepte ne invalidne, drugače je to štukanje dreka, kot bi se izrazil ro-bi. Seveda imajo tudi keramične podloge (ali karkoli drugega) pod CD playerjem vpliv, seveda pa je vprašanje kolikšen? Govorim o splošnem trendu med audiofili, ko se s tviki "vzburja" domišljija do neslutenih višav, nobeden pa nima interesa dojeti osnov? Mogoče zato, ker to zahteva miselni napor in dober sluh? Po moje je to ignoranca in ignoranti so najbolj glasni tam, kjer se jim to dopusti in potem delajo strašansko zmedo, ter odganjajo prave ljudi iz tega sicer izjemno zanimivega področja, ker jim to omogoča anonimnost interneta (trolling).

No, na Audiodiy tega ne bo, bo pa konstruktivna debata, ki na koncu MORA PRIPELJATI DO SOLIDNIH REZULTATOV.
vsekakor se strinjam stabo, da je potrebno prvo uredit "tehnični" vidik zvočnika (frekvenčni odziv, občutljivost, fazno usklajenost) in šele potem se išče muzikaličnost, saj to tudi non-štop pridigam.

Kar se tiče izkušenj s sejemskim zvokom: nekateri dilerji znajo najti komponente, ki dajo celotnemu sistemu neko humano noto, po navadi so to vrhunski cevni ojačevalci, vendar pazi, tukaj hitro prideš do dejstva, da si take amplifikacije ne morejo privoščiti vsi. Pa še nekaj: zame je odličen preizkus "zdravja" zvočniškega koncepta to, da se ga sproba s poceni integrircem nekega masovnega proizvajalca elektronike, kot je yamaha ali kakega drugega, ker, če s takšnim ojačevalcem zvočniki niso poslušljivi, da ne dajo solidnega zvoka, ampak samo z ultra drago, rafinirano elektroniko, potem je zame to invaliden princip. Takih "vrhunskih" zvočnikov na svetu sicer mrgoli - na žalost.

Mnogo audiofilov "se pali" za arhaične audio komponente, zgolj zato, ker so eksotika in, ker bi radi o sebi ustvarili imidž audiofila z "izbranim okusom", kar bi jih naj na njihovem ego tripu povzdignilo nad "običajne" audiofile. Seveda je ogromno starih konceptov in komponent še danes na nivoju, ampak vse pa tudi ne in ne po defaultu.

Mene ne zanima eksotika, niti "image", niti nekakšna "aura", ampak zgolj dejansko stanje stvari, da pa lahko ločim zrnje od plevel, sem si moral nabrati kar precej kilometrine in ta kilometrina mi daje možnost, da ocenim tiste stvari, ki jih poznam, tiste, ki jih ne poznam, pa seveda ne.
Je pa to takole: če vidim FR zvočnik v 60cm širokem hornu, lahko z največjo gotovostjo trdim, da nima ekstenzije pod 300Hz, pa mi lahko audiofili vneto ugovarjajo, češ, kako lahko rečeš kaj takega, če jih nisi slišal? Hja, če ne bi bili ignoranti, bi vedeli zakaj.

Bom še pozneje kaj napisal, grem v hosto...

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 06 Oct 2012, 20:20

Zanima me vsak FR, ki so mu odstranili whizzer cone in link od Troel Gravesena je zanimiv, ampak pri njemu me moti, da ogromno uporablja kretnice višjega reda (3. red, električno, akustično pa še višji). To je recept za oster in tečen zvok v prezensu, čeprav je lahko celotni razpon še tako linearen.

Kar se tiče tvojih predlogov za OB/dipol projekt, moram reči, da so vsi odlični, ampak dela se ohišje za dva enaka 12", eden Gradient AXT-06 (35,70 € ), ter magnetostatični tviter Gradient GRT175A (74€), tako, da bo to še cenejša varijanta :

https://www.intertechnik.de/Shop/Lautsp ... 7b4cb52487

https://www.intertechnik.de/Shop/Lautsp ... 6800,95890

http://www.lautsprecherbau.de/Magazine/ ... ,90932,201

Ko bodo zvočniki narejeni, bom poskusil opisati potek razvoja, z vsemi meritvami, nekdo pa se je že najavil, da bo prisostvoval meritvam.

AUDIOEXPERT
Stara faca

Postby AUDIOEXPERT » 06 Oct 2012, 20:53

Točno tako,basi so že na poti,ostale zvočne enote pa čakajo na Pinča,da naredi testno ohišje !
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

andrej
Uporabnik

Postby andrej » 06 Oct 2012, 21:28

aja sem pozabil, da je projekt že nastavljen :super:

Kot sem že omenil me fascinira elegantnost Visatona NB in sem si za svoj OB, ko mi bodo ELAC-i začeli presedat, dizajn kot je na priloženi sliki.

Sketchup sem si instaliral pred 15imi minutami tako da ne ocenjevat risanja saj gre samo za skico.

Skratka: stranice, na katerih so montirane zvočniške enote so lesene, stranske pa iz pleksija. Tako bi OB zgledal manj vsiljeno v dnevnem prostoru. To smo že videli v enem drugem komercialnem OB dizajnu :mrgreen:

Prednost tega je, da se lahko menjuje midbass, tweeter in celo bas brez večjih posegov v pleksi panel. No, mogoče nebi bilo slabo, da bi bil na pleksi vrajen lesen distančnik kot pri SS saj v principu bi bil bas vedno 15", srednjetonec pa 5"-8"

Hudič pri 5" visoko občutljivih srednjetoncih je ta, da so večinoma zadaj vsi zaprti. Pa odazdaj bo še en tweeter, in to zna bit celo svilena visoko občutljiva kalota. Bogokletstvo imet spredaj ribbona in zadaj kaloto? Mogoče, vendar ko sem slišal igrat pri kolegu Atlantis Argentere sem videl da deluje odlično. Spredaj ribbon z vsemi detajli in preciznostjo, zadaj kalota ki ima širšo disperzijo + nariše globino odra in doda občutek globine.
Attachments
3759215.png
OB 1.PNG
(170.79 KiB) Downloaded 605 times

Perk
Stara faca

Postby Perk » 06 Oct 2012, 21:45

softspeaker wrote:
nekdo pa se je že najavil, da bo prisostvoval meritvam.

Po moje že kar komaj čaka :zmaga: :mrgreen:

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 06 Oct 2012, 21:53

Andrej, če bo tvoj zvočnik stal blizu zadnje stene, bi dodatni nazaj sevajoči tviter odsvetoval, bo samo zmešnjavo delal, no, če pa bo vsaj 2 metra oddaljen, potem ajde...
Glede na skico, khm..., jaz bi dvignil lokacijo mida, da bo višji stage, tako bo tudi pri našem "službenem" projektu: zgoraj mid, pod njim tvit.

@ Perk: easy boy, easy...

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 09 Oct 2012, 16:13

Najbolje je preračunati VD (volume displacement) za posamično opcijo, to pomeni, da se aktivna sevalna površina pomnoži z hodom membrane, ampak tukaj je važen tudi Fs, nižji kot je, prej bo nizkotonec dosegel mehanski limit (hod).

- 12" ima okrog 500 cm2
- 15" ima okrog 800 cm2
- 18" ima okrog 1200 cm2

Težko se je odločiti, ker je v igri "mali milijon" faktorjev, odvisno tudi kakšne pritiske si želiš.

Fountek Neo CD 2.0, ne vem, a se sploh da narediti dipol, mogoče expert ve kaj več?

AUDIOEXPERT
Stara faca

Postby AUDIOEXPERT » 09 Oct 2012, 17:06

Ne vem,kako bi to naredil... Enkrat sva midva nekaj delala,če se spomniš,samo da je bil en magnetostat Silver Flute oz.isti šmorn kot Dayton.Softy,če ti ne veš,kak bomo pol mi butheady vedl
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 09 Oct 2012, 20:39

Jernej, neke velike prednosti za Neo v dipol varijanti ne vidim, razen, če boš imel zvočnike več, kot 2m od stene.
Mogoče še malo počakaš, da bo fertig forumski OB projekt, da ga slišiš, pa se boš potem lažje odločil.

Kar se tiče nizkotoncev, eden 15 colar je že dovolj, če je več, še bolje.

Return to “Zvočniki”