Fullrange, widerange drivers

Planarni, horn, dinamični...
softspeaker
Site Admin

Fullrange, widerange drivers

Postby softspeaker » 05 Jun 2012, 10:02

Očitno nisem sam, v razmišljanju....
Ta tip zvočnika verjetno ful odgovarja tistim, ki sovražijo zvok žive, neamplificirane glasbe.

http://www.troelsgravesen.dk/HES.htm

What we often hear reported from single driver set-ups, is the revelation of minute details in the recording, things we have never heard before. BUT, if we increase a narrow frequency band some 3-4 dB - and from fullrange drivers with whizzer cones we often experience major peaks in frequency response, much more than 3-4 dB - we will always hear things we never heard before.
What we may experience here is sometimes not the ability of a certain driver to reveal details much better than other drivers, but simply a matter of amplitude (linear distortion) revealing certain parts of the recording more "transparent".
If we linearise an e.g. Lowther driver - which, by the way, is very difficult - it sounds no more transparent or "transient" than most other drivers. "Oohh, but you take the "life" out of my drivers" the response may be. Damn, yes I do, becasuse what we perceive as "life" and "transient capability" is nothing more than low-fi linear distortion and if you want to continue listening to severe linear distortion - and morn about certain recordings being troublesome - be my guest.
Amplitude and phase irregularities are linear distortion. The music really wasn't meant to sound like this. Taste cannot be argued, but don't tell me a particular driver can reveal details no other driver can if derived from an e.g. 5-7 dB peak in a certain area. It may overall sound good, and I won't argue against that, but it's basically a distorted signal and low-fi. To a certain degree we may learn to live with it, but a long term relationship is questionable.
More serious is non-linear distortion, harmonic, intermodulation and whatever may come from poorly constructed drivers or from the box in which the driver is placed.

I recently had an opportunity to test the all time full-range classics: Lowthers.
These drivers are in my "worst drivers ever had" category together with Wharfedale Super 8s. Sorry, Lowther lovers!

The problem with these Lowthers is that the overall response raises some 10-15 dB above the upper bass/lower midrange/middle midrange where most fundamentals are found, thus we have a fairly bright sound. You may play some music with a calm intro and think this doesn't sound bad at all, but then some solo guitar sets in, a sax, a clarinet or female vocal and it immediately appears something is seriously wrong. Anything with some energy in the 1-3 kHz range is just way out of proportion. It may sometimes be even painful listening to these drivers on-axis. Having a 15 dB peak at 2 kHz and a 180 deg. phase shift at 3.5 kHz is simply not pleasing to the ear. Quite frankly, it sounds dreadful!

Nor do these drivers - as-is - present a particularly impressive level of transparency, nor transient attack. I've heard just as good or better from many other drivers. Any talk of "timbre" from these drivers is...... far out!

AUDIOEXPERT
Stara faca

Re: Fullrange, widerange drivers

Postby AUDIOEXPERT » 05 Jun 2012, 10:42

Poznam enega ,ki Lowtherje v nebesa kuje,sem bil pri njemu,sem mu odkrito povedal,kaj si mislim,pa sva se skregala! kaj naj zdaj naredim? :boks:
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 05 Jun 2012, 10:47

Zgornji link mu pokaži :twisted:
No, če je audio tako resna zadeva, da se splača skregati, potem je verjetno osnovni namen zgrešen...

AUDIOEXPERT
Stara faca

Postby AUDIOEXPERT » 05 Jun 2012, 10:51

Eh,ne skregala,sam je lowther fan,pa sem ga "užalil".Si bo že opomogel!
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

berni
Uporabnik

Postby berni » 05 Jun 2012, 13:52

AUDIOEXPERT wrote:Eh,ne skregala,sam je lowther fan,pa sem ga "užalil".Si bo že opomogel!

Pelji ga kam drugam , nekaj bolj "resnega" poslušat, če dobro čuje ne bo več užaljen, če pa slabo mu pa novi tip Lowtherja prodaj :roflol: .

ro-bi
Stara faca

Postby ro-bi » 05 Jun 2012, 15:45

Jaz sem marsikdaj izpadel čuden, ko sem trdil, da se lowtherji neposlušljivo derejo. Jim niso arcnije niti 3m horni, niti "falus", ki štrli pred membrano, niti bananina vlakna. Ne delajo pa pika.
Jaz čuden sicer sem, samo ne zarad FR driverjev :vsekan:

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 05 Jun 2012, 16:12

DIYFREAK
Stara faca

Postby DIYFREAK » 06 Jun 2012, 00:44

No ravno pravi čas prava tema, namreč včeraj sem po dveh tednih vsakodnevnega testiranja in probavanja različnih fullrangejov prišel do zaključka, da se z njimi ne ubadam več !!! Torej vsi po vrsti - tudi tisti ki naj bi imeli zelo linearno frek. krivuljo - so se frdamano drli . Ko sem jih z RCL členom kar lepo umiril so na prvo uho bili še kar zanimivi in všečni vendar samo na srednjetonskem področju v visokih tonih pa - čeprav je meritev kazala da laufajo tja do 20 khz - živa katastrofa. Činele so zvenele kot bi bile velike samo 5 cm triangel pa kot če bi ga poslušal iz druge sobe, nobene dinamike, vse nekako ležerno brez detaljev in življenja. Torej fullrange-j brez tweeterja :roll: Aja fullrangeje sem v vseh primerih navzdol rezal med 400 in 800 hz tako da bas področja nisem testiral ampak mislim da ne bi bilo nič boljše kot z visokomi toni.

Return to “Zvočniki”