Optimalna postavitev monopolarnih zvočnikov

Planarni, horn, dinamični...
softspeaker
Site Admin

Optimalna postavitev monopolarnih zvočnikov

Postby softspeaker » 05 Dec 2011, 17:00

Optimalna postavitev monopolarnih zvočnikov - torej vseh škatlastih zvočnikov - na splošno, brez tone sive teorije.

Opozorilo!
Vse kar pišem, seveda nima veze z WAF in ostalimi "navideznimi faktorji" (estetski, hišni red, otroci,etc),
ampak zgolj z željo doseči čim boljše pogoje reprodukcije zvoka v domačih pogojih.

Nekaj osnovnih navodil za postavitev konvencionalnih zvočnikov lahko najdete na spodnjih linkih.
Obstaja nešteto metod in pristopov, vendar dvomim, da se bomo z njimi detaljno spoprijemali, nekaj osnovnih pravil pa je dobro vedeti.

Večinoma v naših dnevnih (in drugih) sobah nimamo ravno optimalnih pogojev za poslušanje glasbe, seveda pa se da narediti marsikaj, da je rezultat bližje temu. Morda se pristopi iz spodnjih linkov v podrobnostih razlikujejo, vsekakor pa vsi poudarjajo potrebo po postavitvi v smislu enakostraničnega trikotnika, z malimi varijacijami:

- 1 : 1
- 1 : 1.2
- 1.2 : 1

Zadnji primer (1.2 : 1 ) je iz Audiophysic strani, ki govori o specifičnem primeru:

http://www.audiophysic.com/aufstellung/beispiel_e.html

Torej, kaj to pomeni? Nihče(!) vam ne priporoča postavitev v smislu: če so zvočniki oddaljeni eden od drugega recimo, 2 metra, potem naj bo mesto poslušanja oddaljeno 4 ali 5 metrov!

In zakaj to omenjam? Ker sem celo pri audiofilih, ki bi to osnovno pravilo morali poznati, naletel na takšne "setup-e". Nekateri to opravičujejo z dejstvom, da na koncertih sedijo precej dlje od izvora zvoka, kot doma, pozabljajo pa, da je akustika velikih prostorov totalno drugačna, kot tista v malih sobah in da to dvoje ni primerljivo(!), da ne omenjam dejstva, da na koncertih nismo sami.

Pomembno je tudi vedeti, da je zaradi izrazito slabih akustičnih pogojev, ki večinoma vladajo v sobah povprečnih velikosti (v smislu zastopanosti osnovnih rezonančnih frekvenc in odbojev), najbolje se držati NEARFIELD pozicije poslušanja, ker se s tem do neke mere minimira negativne vplive sobne akustike na zvok
in ker je to najcenejša metoda "akustičnega tretmaja sobe".

Vsevedi audiofili morda porečejo, da se v NEARFIELD poziciji poslušanja, na določenih posnetkih, instrumenti in glasovi lahko slišijo kako igrajo "iz zvočnikov", vendar jaz njih sprašujem, kaj je tu narobe? Zvočniki/sistem morajo locirati inštrumento tako, kot so bili mišljeni, oziroma posneti. To pa lahko pomeni, da se izvor zvoka inštrumentov lahko pojavi kjerkoli:

- direktno na mestu zvočnika in iz njega
- pred zvočnikom
- za zvočnikom
- daleč za zvočnikom
- za zadnjo steno
- pred, med in za zvočniki
- levo od levega zvočnika, desno od desnega zvočnika
- na različni višini
- kombinacija zgoraj naštetih in še kaj

Zvočniki/sistem, ki reproducira vse inštrumente na posnetkih vedno za linijo zvočnikov, je prav toliko defekten, kot tisti, ki glasbeno dogajanje reproducira vedno pred zvočniki in to na vseh posnetkih.

Marsikomu se to zdi banalna izjava, ampak poznam audiofile, ki trdijo, da se mora "stage" formirati zgolj za zvočniki in bolj daleč zadaj, kot se formira - boljši je sistem. Čestitke! Ob takem "naprednem" razmišljanju, človek ostane brez besed, ampak zablode se popularne na vseh področjih, ne samo v audiu.

Zelo spektakularno (in tudi pravilno) je, ko se zvoki instrumentov in človeških glasov formirajo po celi sobi
in zelo dolgočasno je, ko se zvok vseh instrumentov in glasov formira, oziroma drenja, na dveh kvadratnih metrih! Razmislite malo o tem...

Zanimiv je cardas-ov pdf, ki govori še "zlatih razmerjih", vendar je to verjetno bolj važno za tiste, ki sobe še nimate, boste jo pa zgradili:

http://www.cardas.com/pdf/roomsetup.pdf

Rekel bi še tole, ne glede na to, če imate monopolarne (škatlaste), bipolarne, omnipolarne ali dipolarne zvočnike - če imate pogoje, poskusite obratno pozicijo poslušanja, kot je omenjena na spodnjem postu, morda boste nad kvaliteto zvoka prijetno presenečeni (čeprav bo "hišni red" načet :nicjasno: ):

viewtopic.php?f=37&t=609

Linki z navodili postavitve konvencionalnih zvočnikov:

http://www.audiophysic.de/aufstellung/regeln_e.html

http://www.audiophysic.com/aufstellung/index_e.html

http://www.soundfountain.com/amb/speaker.html

http://www.crutchfield.com/S-s3zqZuVWBG ... speak.html

Your right and left speakers should form an equilateral triangle with your listening position.
This means your speakers are the same distance apart from each other as they are from you.

Image

softspeaker
Site Admin

Re: Optimalna postavitev monopolarnih zvočnikov

Postby softspeaker » 05 Dec 2011, 18:46

Gremo dalje...

čeprav konvencionalni, škatlasti zvočniki glede na princip sevanja veljajo za monopolarne, pa je treba reči, da strogo vzeto to ni čisto "matematično ekzaktno". Monopolarni zvočniki namreč v nizkih in do neke mere (frekvence) tudi v srednjih tonih sevajo, grobo vzeto, omnipolarno, kar jih v določenih okvirjih postavlja ob bok bipolarnim in dipolarnim zvočnikom, v smislu potrebne oddaljenosti od zadnje stene - za neobarvano reprodukcijo srednjetonskega, pa tudi nizkotonskega spektra (neobarvano reprodukcijo - treba vzeti z rezervo) in ravno to dejstvo sem imel v mislih, ko sem predlagal reverzno pozicijo poslušanja - ker bi tudi "monopolarni" škatlasti zvočniki znali profitirati v takem setup-u.

Verjetno so najbližje terminu monopolarnega zvočnika ON-WALL in IN-WALL zvočniki, vendar so ti že zgodba zase,
prav tako horni, ki so resnično horni - čez cel spekter.

Mnenja glede tega, kdaj je odboj dovolj časovno in amplitudno zamaknjen, se krešejo, po mojih izkušnjah pa je to šele pri oddaljenosti zvočnikov okrog 4 ali bolje še več metrov od zadnje stene, kar se kruto sliši, vem.
Z oddaljenostjo pada tudi intenziteta refleksij, verjetno pa ta mora biti vsaj 20dB pod ravnijo direktnega zvoka, kar očitno ni tako enostavno doseči, glede na rezultate, ki jih večinoma slišimo v domačih "high end" okoljih.

ko boste naslednjič probali to postavitev:

postavitev 1.PNG

poskusite raje tole:

postavitev 2.PNG

še bolje tole:

postavitev 3.PNG

DIYFREAK
Stara faca

Postby DIYFREAK » 06 Dec 2011, 00:55

No lahko povem iz prve roke oz. uhe ,da prvi način postavitve res ne deluje.Poskusil sem tudi z drugo postavitvijo, je bilo boljše ampak še vedne ne dovolj, tako da so sedaj zvočniki pristali na dolgi steni. Bom pa še vsekakor sprobal tretjo varianto pa poročam. LP Dani

ro-bi
Stara faca

Postby ro-bi » 07 Dec 2011, 17:33

Jaz sem se vedno kregal z mojo direktorco, ko sem stare focale vlekel proti sredini sobe, ona pa jih je tiščala nazaj.
Dlje so bili, boljši je bil stage. Nisem pa šel do skrajnosti, kot opisuje Miro.

Špilferderber
Stara faca

Postby Špilferderber » 07 Dec 2011, 17:58

takle zvočnik sredi sobe naravnost kliče po tem, da ga otroci prevržejo.. :yikes:

(očehdvemalihmetkovpress)

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 07 Dec 2011, 22:20

Se vidi, da nobeden ne rabi brati, ker so slikice. Sicer pa, tistega, ki ne zanima maksimalni domet reprodukcije v hišnih razmerah, ker mu tega "ne dovolijo" otroci in žena - lahko vse skupaj gladko preskoči in ignorira, ker, če ne bo probal, tudi debatirati nimamo o čem.

No, pa bom še enkrat skopiral zgorrnji tekst:

Vse kar govorim, seveda nima veze z WAF in ostalimi "navideznimi faktorji" (estetski, hišni red, etc),
ampak zgolj z željo doseči čim boljše pogoje reprodukcije zvoka v domačih pogojih.

gerchy
Nov uporabnik

Postby gerchy » 21 Dec 2011, 20:54

Semkaj lahko dodam še teh nekaj priporočil glede postavitve. Škoditi ne more:
http://www.sony-es.com/kino/

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 21 Dec 2011, 20:59

Komot, sicer so za surround malo drugačne zahteve, amapk si mi ravno dal misliti, kako bi mojo predlagano postavitev za hifi, lahko uporabil tudi za surround konfiguracijo...

AUDIOEXPERT
Stara faca

Postby AUDIOEXPERT » 21 Dec 2011, 21:20

Kolikor sem slišal hišnih kinov,je dejansko postavitev suba najbolj delikatna! Dejansko ga je treba postavljat po sobi!
Zadnjič sva s kolegom poskusila z 2 suboma,basa je bilo ogromno,praktično ni bilo "mrtvega" kota.
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 21 Dec 2011, 21:26

Boško, ne mešaj tematike, ono je tukaj:

viewtopic.php?f=19&t=593

Return to “Zvočniki”