Bass enota brez kretnice

Planarni, horn, dinamični...
kalimero
Stara faca

Bass enota brez kretnice

Postby kalimero » 01 Dec 2010, 22:16

Amerikanci se menijo, da je mogoče tole enoto:

https://www.madisound.com/store/product ... ts_id=8638

uporabiti brez kretnice. Big boss - tvoje mnenje?
http://www.marsaudio.eu

prodaja ojačevalcev na lampe, zastopnik za JANTZEN AUDIO za Slovenijo, zastopnik za FOUNTEK
cenik Jantzen Audio: http://www.marsaudio.eu/html/jantzen_a_.html
cenik za Fountek tw: http://www.marsaudio.eu/html/fountek_tw.html

DIYFREAK
Stara faca

Re: Bass enota brez kretnice

Postby DIYFREAK » 02 Dec 2010, 00:51

No jaz nisem big boss ampak bom vseeno podal svoje mnenje. Po frekvenčnem razponu je enota sigurno primerna za uporabo brez kretnice, po mojem takšni koncepti zvenijo veliko bolj dinamično in homogeno kot pa kakšni - kao vrhunski hi end zvočniki - pri katerih se proizvajalci še hvalijo s tem , da njihove kretnice vsebujejo tudi po 50 - ja petdeset - elementov :? .No vsekakor pa bi bilo zanimivo tole zadevo slišati.

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 02 Dec 2010, 02:12

Je kdo mene klical? Samo vprašam...

Brez kretnice delajo tudi louterji, ampak kako? Tonalno falš, seveda.

Tega seasa lahko uporabiš brez kretnice edino v primeru, če ga vgradiš v steno, tako da ni problema z baffle diffraction step, drugače obvezno rabiš špulo.

No ja, seveda ga lahko uporabiš tudi brez špule, če ti schrei več pomeni, kot pa naravna barva zvoka inštrumentov, itd.

DIYFREAK
Stara faca

Postby DIYFREAK » 02 Dec 2010, 21:25

He he tebe sem čakal big boss. Sem si kar mislil da rabiš prvo eno mnenje potem pa takoj nastopiš he he ;) .No jaz vseeno mislim da pa to ne bi bil taki schrei kot pri lovterjih! Sem poslušal že kar nekaj takšnih konfiguracij pa so zadeve čisto lepo delale - brez schraja !

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 02 Dec 2010, 23:18

Dani, zadnje čase imam pomembnejše stvari na skrbi, kot pa je celo spremljanje lastnega foruma (nekomercialne narave) in če misliš, da sem čakal tvoje mnenje, potem se zelo visoko ceniš, kar je verjetno dobro zate, v resnici si me zgolj prehitel z odgovorom, ker sem pozno pogledal na forum.
Pravzaprav me veseli, da sploh kdo kaj piše, je pa fajn, če ljudje pišejo na osnovi izkušenj in ne na pamet.
Ti vsekakor nekaj izkušenj imaš in je prav, da odpiraš polemične diskusije ter zahtevaš odgovore.

Moje izkušnje mi pravijo, da 99% nizkosrednjetoncev šraja, tudi če jih potamaniš z špulo primerne velikosti in to zaradi tega, ker imajo (razen redkih izjem) izredno izražen 3. harmonik pri 1.5 kHz.
Če tega ne slišiš, to seveda ni moj problem.

Graf, ki ga je prlimal Kalimero, je bil narejen v neskončni ploskvi, brez negativnega učinka "baffle step", sedaj pa pogruntaj sam...

DIYFREAK
Stara faca

Postby DIYFREAK » 03 Dec 2010, 01:09

He he Miro ti pa res ne razumeš heca :P . Ja res sem govoril na pamet oz. na podlagi podanega grafa , ampak saj nisem rekel da bi to bila neka haj end varianta ampak da glede na graf bi bilo možno to izvesti . Vsekakor pa bi to rad slišal kot sem že včeraj napisal.

jernejc
Uporabnik

Postby jernejc » 04 Dec 2010, 13:14

Sem že nekajkrat poslušal repliko legendarnih Dynacov s to enoto in tistim seas tdfc, ki je omenjen poleg. Na netu je veliko informacij o tem projektu.
Moje mnenje...tale bas v funkciji midbasa je dobra izbira za razne replike "oldtimerjev".
Brez špule zveni vintage, retro, če hočete. Sliši se odsotnost špule, dretje ni izrazito, kar me bolj moti, je občutno pomanjkanje detajlov v področju nad basom. Zvočnik ima dejansko precej ozek frekvenčni razpon, za tisti "natural roll off" pri 2khz je v dobršni meri zaslužna njegova špula s svojo induktivnostjo...
Priklopljen na lampaša mi ni bil všeč, vse je zapacano, kar malo preveč vintage, opletanje membrane, induktivnost, izhodni trafo lampaša...veliko vskladiščene energije :( .
Tranzistorc z dobrim damping faktorjem je bil veliko bolj suveren, bas je bil tisti bolj "slam", prijeten za poslušanje, splošen vtis glede pomanjkanja detajlov ostaja saj imam občutek, da je glasba bogata s harmoniki in ne z detajli.

Zvočnik je po mojem mnenju predrag za to kar nudi, lahko pa bo marsikateremu staremu rokerju všeč.

To je moje mnenje in moje razmišljanje, ustvarjeno na podlagi nekaj obiskov pri znancu iz hrvaške, ki si je izdelal repliko tistih dynacov.

LP Jernej
I met the prettiest nurses when my wife met my girlfriends!

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 04 Dec 2010, 13:35

Evo, če bi vsi posti na naših forumih bili takšni, kot je tvoj, Jernejc, potem bi iz slovenske diy scene še lahko nekaj nastalo :super:

Return to “Zvočniki”