ARTA - demo mode

Planarni, horn, dinamični...
softspeaker
Site Admin

ARTA - demo mode

Postby softspeaker » 31 May 2009, 14:09

Ta program je eden najboljših softverskih analizatorjev in mislim, da je že v demo načinu zelo uporaben.
Sam sem se probal lotiti meritev brez predhodnega tuhtanja priročnikov in spodnji grafi so rezultat tega.
Za primer mi je služil Fountek FR88-EX full range driver (obožujem foolrenđe), ki ga uporablja Audio-na-Ex :mrgreen:
Na originalni Fountekovi strani je meritev narejena v neskončni ploskvi, v mojem primeru pa v škatli 10x10x10cm in brez mikrofonske kalibracije, zato rahel padec nad 30 kHz.
Uspel sem izmeriti impedanco in jo uvoziti v SoundEasy, zataknilo se mi je pri sumiranju nearfield in farfield frekvenčnih meritev,
tako da bo treba tukaj kljub vsemu vtakniti nos v pdf bukvice :(
Pri nearfield meritvi je upoštevan "box diffraction" efekt, ki je v tem primeru 10x10cm.
Ali je kakšen naš soforumaš bolj vešč ravnanja z njim in ali obstaja interes, da bi se spoprijeli z njim?
Prosim za mnenja...

http://www.artalabs.hr/

Za primerjavo, meritve, ki jih je naredil Zaph:
http://www.zaphaudio.com/temp/Fountek-FR88-EX-FR.gif
http://www.zaphaudio.com/temp/Fountek-FR88-EX-IMP-2.gif
Attachments
Fountek FR88-EX.PNG
Fountek Freq.PNG
Fountek Z.PNG

softspeaker
Site Admin

Re: ARTA - demo mode

Postby softspeaker » 01 Jan 2013, 17:20

How To: Loudspeaker Frequency Response Measurement

http://mike.seddon.ca/index.php/audio/t ... easurement

Image

kodrib
Nov uporabnik

Postby kodrib » 24 Jan 2013, 14:10

Zdravo,

Pred samo izvedbo meritev frekvenčnega spektra s programom ARTA so skladno z navodili potrebne naslednje 3 kalibracije:
- ocena občutljivosti na izhodu zvočne kartice 'output sensitivity'
- ocena občutljivosti posebej levega in desnega vhodnega kanala na zvočni kartici 'input sensitivity' ter
- ocena občutljivosti merilnega mikrofona 'microphone sensitivity'.

Po navodilih sem prvi korak izvedel s pomočjo multimetra. Drugi korak sem naredil tako, da sem uporabil znano vrednost za izhod zvočne kartice uporabil kot osnovo za oceno občutljivosti vhodnih kanalov. Pri tretjem koraku, to je kalibraciji mikrofona pa imam težavo. Po navodilih bi moral uporabiti generator zvočnega signala predpisane jakosti (94 db) in nato preko vgrajene funkcije ARTE oceniti občutljivost mikrofona. Ročni vnos vrednosti ni možen. Glede na to, da imam merilni mikrofon, katerega mi je g.Herb (Crossspectrum) tudi kalibriral in imam kot rezultat kalibracije tudi podatek o občutljivosti mikrofona, me zanima ali obstaja kakršenkoli način, da bi omenjeni podatek ročno vnesel (recimo v nastavitveno datoteko ali podobno).
Obenem me zanima na kaj bi utegnila neizvedena kalibracija mikrofona imeti vpliv? Najverjetneje na absolutno vrednost meritve jakosti....Upam, da ne tudi na relativne vrednosti meritve odziva na posamezni frekvenci?

Kogarkoli, ki ima nekoliko več izkušenj z ARTO lepo prosim za pomoč oziroma usmeritev.

LP, Borut.

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 25 Jan 2013, 14:46

Zdravo,

kalibracijo mikrofona imaš verjetno v TXT datoteki? ARTA ima rubriko, kjer vneseš kalibracijo, mislim, da je "use mic calibration" ali nekaj takega.
Če kalibracija mikrofona vsebuje tudi frekvenčno korekturo, potem ima vpliv tudi na linearnost meritve.
Meriš sicer lahko izkoristek (1W/1m) ali pa občutljivost (2.83V/1m), jaz se sicer nisem nikoli ukvarjal z nobenim, ker mi je bila bolj važna kvaliteta zvoka, kot pa izkoristek ali občutljivost.

kodrib
Nov uporabnik

Postby kodrib » 28 Jan 2013, 05:11

Zdravo,

Hvala za odziv. Kar se tiče kalibracije mikrofona iz vidika odstopanja od linearne meritve imam to res v txt datoteki. Gre za podatek koliko manj ali več db na posamezni frekvenci (na vsake 1/3 oktave) mikrofon dejansko odstopa od linearne meritve. To se, tako kot praviš, uvozi preko izbire v meniju 'Setup->FR compensation'.
Sicer pa se je moje vprašanje nanašalo na meni 'Setup->Calibrate Devices' (prilagam ekransko sliko), kjer se opredeli občutljivost mikrofona. Če pravilno razumem, se to nanaša na 'globalno' občutljivost mikrofona, ne pa na linearnost mikrofona. In kar imam težavo je, da tega podatka enostavno ni mogoče vpisati ročno, temveč zahteva izvor referenčne jakosti in nato samomeritev občutljivosti.
Če je to potrebno le za meritev občutljivosti oziroma učinkovitosti zvočnika, potem je to tudi zame manj pomembno, saj me pri meritvi zanima linearnost zvočnika, ne pa toliko sama občuljivost/učinkovitost.

LP, Borut.
Attachments
calibrate_devices.jpg

kodrib
Nov uporabnik

Postby kodrib » 29 Jan 2013, 15:34

Sem ugotovil kje je mogoče neposredno vpisati vrednost za občutljivost mikrofona. G.Ivo Mateljan mi je prijazno pojasnil, da se kalibracijske podatke, tako za zvočno kartico kot za mikrofon, ročno vnaša v okviru dialoga Setup->Audio Devices. Če bo kdo potreboval...:)

LP, Borut.

Return to “Zvočniki”