AUDIO SREČANJE NA VRANSKEM PART 6 !

softspeaker
Site Admin

Re: AUDIO SREČANJE NA VRANSKEM PART 6 !

Postby softspeaker » 20 Dec 2011, 14:03

Na Vranskem je lepo...bilo :band:

Z velikim zanimanjem sem šel poslušati kreacije naše nastajajoče DIY scene (ja, še vedno je v povojih).

Pogoji so bili dovolj dobri za ugotavljanje potencijala posameznih komponent (ne pa tudi za resen test), če ne celo kaj več, ampak tisto več bi stalo tudi malo več denarcev, že tako pa smo lahko hvaležni organizatorjem, da so se spet potrudili z dogodkom, ki bi naj na neki način poživil DIY sceno pri nas ali pa jo vsaj ohranil in tudi to ni zastonj (najem prostora, pijača, sladice, štrom).

Ker nisem vedel, kaj vse bodo soforumaši prinesli zraven, sem hotel slišati vsaj 3 kreacije, pri katerih sem imel v zadnjem času "pracne" vmes (opomba: dva projekta sem preimenoval, za lažjo referenco, so pa dobrodošli predlogi za imena):

- Mikro Monitor GRADIENT AXIS 5" & Ribbon/Horn (za svojo velikost zelo zanimiv boxič, ki bo komot bil uporaben za studijski monitor. Resolucija na visokih tonih mu je vrlina, globina basa pa seveda ne najbolj)

- Mini Monitor GRADIENT AXIS 6.5"& Magnetostat/Horn (še eden kandidat za studijski monitor s še boljšo resolucijo na visokotonskem spektru in večjo "težo" v tem področju. Sicer imata oba monitorja omejeno vertikalno karakteristiko sevanja na visokih tonih, ampak kvalitativno posekata kalotarje, predvsem magnetostat/horn)

- še eden "stylish" bookshelf, ki je brez imena (zvok je bil uravnotežen, koherenten, vendar tudi malo zadržan na vrhu in manj "vznemirljiv", kot pri zgornjih dveh, bolj za sproščeno poslušanje)

V kategoriji "spektakularni bass za pest dolarjev", je vsekakor največ odobravanja požel DIYFREAK-ov TQWT Špar projekt in res moram reči, da tako dobre bas reprodukcije škatlastega zvočnika že dolgo nisem slišal, morda nazadnje pred leti, ko je DIYFREAK ta princip "odkril" in ga prinesel k meni na meritev in poslušanje - že takrat sva se ob čudila, kaj za eno čudo od deteteta je to. Mislim, da v tem področju komot poseka ogromno število hajend boxičev, ki se imajo za nekaj več, pa jim ne uspeva.

Kot že ime pove, Špar projekt ni bil narejen z neskončnim budžetom, ampak z zelo omejenim, zato uporaba Visaton fullrange enote, ki je obenem plus in minus celotnega sistema, oziroma zvoka. Plus zato, ker omogoča nižjo rezno frekevenco, kot pa kalotar (cca 800Hz), zaradi tega malo boljšo koherenco, minus pa v vsem ostalem: slaba resolucija, nedefiniran stage, pa še kaj, ampak ne bi sedaj dlakocepil, ker je stvar, kot že rečeno skoraj zastonj.

Tuhtam kaj bi prišlo ven, če bi človek uporabil magnetostat/horn iz tega projekta:

viewtopic.php?f=9&t=512

Ali bi 8" Westra nizkotonec bil dovolj dober do recimo, 2.5kHz? Verjetno bi za občuten napredek v zvoku bilo dobro vključiti neki poceni, a dober 5" mid?

Druga varijanta bi bila recimo Wavecor TW030WA07 (brez ferrofluida!), v 8" waveguidu:

http://www.wavecor.com/html/tw030wa05_to_08.html

http://sound.westhost.com/articles/waveguides3.htm

Image

Mogoče pa bi se dal tale WG modificirati:

http://www.parts-express.com/pe/showdet ... er=270-308

http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=36107

Moram omeniti DAC, ki ga je prinesel Davorin in, ki sem ga imel priložnost poslušati tudi doma: krasna stvar, zelo transparenten, uravnotežen in fin zvok, boljši od mojega MiniMaxa v serijski obliki (ki pa ga je naknadno Davorin potisnil v orbito z nekaj enostavnimi tviki), res super!

Prav tako si ne bi mislil, da bo Dynavox VR-307 feršterkerček tako raztural na velikh K-1 s tistimi par watt-eki! V grobem mu za ta denar in moč ne bi mogel praktično nič očitati - nisem si mislil, da bom nekoč kaj takega rekel za chip (cheap) feršterker! Ampak tole - svašta:

Die zwei Roehren werden von roten LEDs beleuchtet, um ein Gluehen anzudeuten. Ok, das ist Fake, sieht aber gut aus.

http://www.hifi-forum.de/viewthread-111-2831.html

No in potem je tukaj še K-1, ki sem ga tokrat poskušal postaviti malo bolj optimalno, se pravi daleč od zadnje stene, kar mi sicer ni najbolj uspelo, pa vendar se je potrdilo vse, kar sem na našem forumu zadnje čase trobil in pridigal: z večjim odmikom od zadnje stene überproporcionalno narašča "verjetnost" in živost glasbene reprodukcije, ampak o tem sem že pisal. Ti zvočniki v primerno velikem prostoru in postavitvi, omogočajo že izjemen glasbeni užitek, ki s svojim špas faktorjem (dinamika in brutalni bas šus) omogočata poslušalcu, da pozabi na tipične hajend kriterije, oziroma budalaštine. Ob takem zvoku se ti komot fučka za audiofilsko, prazno filozofiranje - vsaj IMHO.

Zanima me, če je razen mene, še kdo drugi s tega foruma bil na omenjenem srečanju, tukaj nas je namreč registriranih preko 150 duš?

Zaželjeno bi bilo še kakšno mnenje :doggy:

:party

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 20 Dec 2011, 19:03

Whoa, srečanje duhov, izgleda da razen mene, ni bilo žive duše!

DIYFREAK, Gerchy, ostali, bo kaj ali bo treba plačati za vaš literarni prispevek? :mrgreen:

ro-bi
Stara faca

Postby ro-bi » 20 Dec 2011, 20:20

softspeaker wrote: Ob takem zvoku se ti komot fučka za audiofilsko, prazno filozofiranje

A ti za kako izjavo tedna treniraš? :D

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 20 Dec 2011, 21:05

Slovensko audio sceno je treba razturit in spraviti na pravo pot - k življenju, drugače jo bodo grobarji (sive eminence audia, ki ne slišijo, so pa najglasnejši) pokopali. :jedifight:

Moja izjava še ni nič, proti temu kar pripravljamo....

pinc76
Stara faca

Postby pinc76 » 20 Dec 2011, 21:21

Zdravo

Sej bi kej napisu pa si že ti vse povedu tako, da lahko obljubim srečanja se bodo še naprej nadaljevala :super:

LP Picn76
Les je naravni materijal zato barvne ter strukturne spremembe niso del reklamacij
www.rmsound.si

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 20 Dec 2011, 21:27

Ful je super, ko lahko govorim v imenu celega foruma :-)devil

Podobno je v severni koreji... :-(mad

sved48
Stara faca

Postby sved48 » 20 Dec 2011, 22:04

Se vam pridružim naslednje leto... če bo moja utopia zašpilala kakor je treba :bad_song:

MihaM
Uporabnik

Postby MihaM » 21 Dec 2011, 12:30

Mene žal ni bilo ... projekt še vedno v takem stanju kot lani tak čas ... prevečostalih obveznosti očitno :) Tako da na literarne in grafične prispevke z velikim zanimanjem čakam . :geek:

LP M .

gerchy
Nov uporabnik

Postby gerchy » 21 Dec 2011, 13:10

Jaz sem, ako me spomin ne vara, stalni gost teh srečanj, čeprav ne sodim ravno v audioDIY kategorijo. Že drugič na srečanju, nasploh pa četrtič, so me navdušili OB zvočniki - celo z lampašem, saj sem sicer bolj naklonjen tranzistorskim "šusom". ;)

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 21 Dec 2011, 14:12

Super.

Če hočeš, lahko poveš kaj se ti je zdelo pri OB dobro in kaj slabo? Nič obveznega....

:super:

Return to “Audio srečanja, sejmi, etc”