Zvočniki Seas CA18RNX;2,5-WAY

Vaši zadnji avdio dosežki...
alexjump
Nov uporabnik

Zvočniki Seas CA18RNX;2,5-WAY

Postby alexjump » 25 Aug 2014, 19:32

Živjo.

Sem nov na forumu in tudi nov (ponovno) v hi-fi vodah.Res je, da smo v prejšnjem stoletju z kolegi preizkušali cd playerje, ko so šele prišli na tržišče, a pozneje
sem šel iz teh voda.
Ponovno sem se "aktiviral" ko so mi šle obrobe basovcev na starih infinity zvožnikih in sem začel malo raziskovat ta segment.
Prva ideja je bila, da kupim kit za flikanje basov, nato neke poceni komponente in na koncu sem po dobrih komentarjih na netu pristal na Seas.
Našel sem načrt od Troels Gravesen-na z vsemi merami in komponentami.
Uporabil sem 2x bass SEAS CA18RNX in visokotonca SEAS 27TDC.
Ves material in zvočnike sem nabavil pri Boštjanu in se mu še enkrat zahvaljujem.
Ker sem bolj iz glasbenih voda in tudi sam izdelujem kitare(če mogoče koga zanima si lahko pogleda par izdelkov tule: http://www.kitarist.si/viewtopic.php?f=39&t=22147 in tule http://www.kitarist.si/viewtopic.php?f=39&t=27714 )sem se odločil, da izdelam zvočnike iz lesa, ki mi je ostal od izdelave.
Se pravi uporabil sem brezovo vezano ploščo debeline 19 mm, topolovo vezano ploščo 10 mm,honduraški magagonij, sapele mahagonij in rebrasti javor.
Ojačitve so iz vezane plošče in jesena.
Ok.Kako je potekala gradnja zvočnikov.
Najprej sem narisal na vezano ploščo vse dele (kar sem pozneje ugotovil, da je neumnost, ker sem delal vsak zvočnik posebej in sem sproti rezal dele)

Image

Počasi je nastajala oblika.Moram pa povedati, da je delo z brezovo vezano ploščo izredno nehvaležno, ker je izredno mehek les in se vse pozna gor pa tudi kruši se rada na robovih.Jaz sem to rešil z tem, da sem zalepil na mestu reza ličarski širok trak in je bil potem res čist.

Image

Image

Za lepljenje sem uporabil najboljše lepilo za les-Titebond classic.Za tiste, ki ga ne poznate;ko se dobro posuši se prej zlomi les na drugem mestu kot na mestu lepljenja.

Za sprednjo stran sem zlepil skupaj 19 mm brezovo vezano plus 10 mm topolovo.Skupaj torej 29 mm zaradi večje togosti.

Image

Nato sem porezkal stranske utore za "dekorativne" vložke iz drugega lesa.Na vrhu in spodaj trakovi honduraškega mahagonija pri strani pa sapele(afriški mahagonij).

Tale rebrasti javor mi je ostal od izdelave kitare in mi je sedaj prišel prav.

Image

Porezkani utori in mahagonij:

Image

Image

Nato sem lepo z ročnim obličem (sem bolj old scool tip) poravnal ravno z desko:

Image

Tukaj se lepo vidi, kako sem uporabil ličarski lepilni trak, ko sem skrajšal sprednjo stranico:

Image

Nato sem zalepil še čelne kose mahagonija.

Image

Nato sem preveril višino oziroma koliko moram dodati zgoraj in spodaj javorjev les.

Image

Spodaj:

Image

in še zgoraj:

Image

Na koncu še stranski del:

Image

Image

To sem nekako končal in sedaj je prišel problem, kako porezkati luknje.Seveda sem takoj prebrskal vse na internetu in našel zanimive rešitve.
Ker sem imel prozorno akrilno plastiko doma sem si izdelal tole pripravico:

Image

Moram priznati, da me je precej skrbelo, kako bo to šlo z temi luknjami, čeprav imam kar precej "rezkalnih ur" za sabo.
Najprej sem izprobal na škart lesu in moram priznati, da je bilo to res zabavno in presenetljivo lahko opravilo.
Narisal sem, kje pridejo zvočniki in gas.

Image

Image

In visokotonec paše lepo noter:

Image

Pa še basovca:

Image

Nato sem se lotil lepljenja škatel.Probleme sem imel, ker nisem imel dovolj dolgih spon (zvočniki so namreč mer 950 x200 x 250mm) in sem moral nabavit nove prav v ta namen.

Image

Image

Nato sem naredil ojačitve.Za šablono izrezov sem uporabil spet kitarske pripomočke (za rezkanje utora pokrovčka luknje za potenciometre).

Image

Nato sem pobral rob na basovskih odprtinah.

Image
Za danes naj bo to vse.
Se slišimo...

ro-bi
Stara faca

Re: Zvočniki Seas CA18RNX;2,5-WAY

Postby ro-bi » 25 Aug 2014, 20:49

Dobro si se lotil. Komaj čakam na končni izgled, ki zna biti precej lep :)
Titebond na veliko uporablja brat pri izdelavi lokov, sam za zvočnike lepit raje uporabim mitopur. Les prej malo poškropim z vodo, da lepilo nabrekne, prime pa konkretno.

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 25 Aug 2014, 23:51

Dobrodošel na forumu!
kar poročaj naprej o poteku izdelave in končnem rezultatu! :super:

alexjump
Nov uporabnik

Postby alexjump » 26 Aug 2014, 09:10

Hvala obema za dobrodošlico. :yeah:
@ro-bi
Poznam tudi to tvoje lepilo in je res dobro.
Titebond imam pač vedno na zalogi in je preverjeno.

borut1974
Uporabnik

Postby borut1974 » 26 Aug 2014, 10:45

Čestitke za pogum. :super:
Delaš zunanje oblike povsem po načrtu, ali si jih kaj prilagodil?
Škoda, ker nisi zlepil skupaj še ostalih stranic, da bi bile debelejše (manj vibracij, manjša obarvanost zvoka).

alexjump
Nov uporabnik

Postby alexjump » 26 Aug 2014, 11:58

[quote="borut1974"]Čestitke za pogum. :super:
Delaš zunanje oblike povsem po načrtu, ali si jih kaj prilagodil?
Škoda, ker nisi zlepil skupaj še ostalih stranic, da bi bile debelejše (manj vibracij, manjša obarvanost zvoka).[/quote

Najprej hvala za spodbudo.
Kontaktiral sem tega tipa,ki je izdelal načrt, ker sem hotel
narediti bolj globoke (namesto 250 mm 350 mm).odgovoril mi je,da ne bi pridobil skoraj nič na globini basov oz na šusu.
Pa tudi glede debeline stranic se je strinjal, da bo kar v redu samo ojačitve naj bodo močne in naj jih je dovolj.
Pa tudi, če malo obarva zvok ne bo hudega. :)

borut1974
Uporabnik

Postby borut1974 » 26 Aug 2014, 14:24

Kul.
Lepa predstavitev dela.
Držim pesti, da ti uspejo, kot si si zamislil.
Jaz vem, da jih ne bi več kupoval v trgovini, ker po tem ko jih enkrat izdelaš take kot hočeš in le-ti dobro zvenijo ni potrebe po komerciali. :vsekan:

lp

alexjump
Nov uporabnik

Postby alexjump » 26 Aug 2014, 15:28

borut1974 wrote:Kul.
Lepa predstavitev dela.
Držim pesti, da ti uspejo, kot si si zamislil.
Jaz vem, da jih ne bi več kupoval v trgovini, ker po tem ko jih enkrat izdelaš take kot hočeš in le-ti dobro zvenijo ni potrebe po komerciali. :vsekan:

lp

He,he, se strinjam. :super: To sem ugotovil, ko sem začel izdelovati kitare, da ko si enkrat narediš custom varianto kitare po svojih specifikacijah ni šans, da bi kupoval tovarniške,katere bi potem spet moral modificirat.

alexjump
Nov uporabnik

Postby alexjump » 26 Aug 2014, 16:26

Nič, gremo naprej z predstavitvijo.
Naslednja stvar, ki sem se je lotil so bili spoji na vrhu.
Porezkal sem utor 4x6 mm.Iz javorja sem izrezal na tračni žagi letvice (malo večje od utora), jih zalepil in pobrusil ravno z ploskvami.

Image

Image

Image

Ko bo finiširano bo v redu. :D

Nato sem prilepil in privijačil letvice za pritrditev zadnjega pokrova.Še dobro, da imam kotno glavo, ker drugače ne vem, kako bi prišel zdraven.

Image

Nato je prišlo na vrsto lepljenje čelne plošče.Pri teh zadevah mi gre vedno na živce to, da ko namažem lepilo (četudi zelo na tanko) mi vedno "plava" in se premika zato je problem ujeti ravnine.To sem rešil tako, da sem pustil lepilo, da se še kar posuši in potem sem stiskal spone počasi eno za drugo, da je lepo sedlo povsod.

Image

Image.

Nato ponovno hoblanje in brušenje, da so bile vse stranice lepo ravne.

Image

robove sem lepo zaokrožil.

Počasi že dobiva obliko zvočnikov.
Toliko za danes...

mico
Uporabnik

Postby mico » 26 Aug 2014, 18:39

Mojstersko delo z lesom! :super:
Samo tako naprej.
Komaj cakam na koncni izdelek!
:band: