Bukšelf

Vaši zadnji avdio dosežki...
Perk
Stara faca

Bukšelf

Postby Perk » 24 Jul 2012, 22:48

Pozdravljeni

Moj 13 let stari DIY "projekt" je ob selitvi pristal na smetišču. Deloma zaradi tega, ker z njim nisem bil bogvekako zadovoljen (igral je tako-tako, izgledal pa nikakor), deloma pa zaradi svoje "gabaritne" nekompatibilnosti (120 cm višine, 60 kg/kos) z novim stanovanjem in trenutnim razporedom v dnevni sobi. Sicer se večjim zvočnikom nisem čisto odpovedal, vendar bi rad za začetek zbil skupaj nekaj manjšega, da osvežim "znanje" in lažje počakam na re-arange stanovanja. Odločil sem se za lastni low-budget basreflex bukšelf projekt. Enote so izbrane in sicer

http://www.fountek.net/products.asp?id=47

družbo pa mu bo delal "izbrisani" Gradient GRT85. Sprva sem želel uporabiti
Westrinega XDT-25, ki jih imam ravno pri roki, potem pa mi je prijatelj iz naslova "tehničnega sodelovanja" uturil omenjene ribbone (AMT-je??).
Midbass, material za kretnico in damping je iz AUDIOEX-ovega skladišča, tudi GRT85 je preko njega prišel do prijatelja. Kište je žagal lokalni mizar, front plate pa so na operacijski mizi pri dr. Pinču :mrgreen: Kišta bo imela cca 15 litrov, Fb okoli 50 Hz, finiš bo šprickit/barva/lak. Ker sem škrte sorte, bi rad čimveč naredil sam (se bojim, da bo tudi rezultat temu primeren)
O Gradientu imam zelo skope podatke, saj so ga zelo uspešno banali, tako da na netu ne najdem skoraj ničesar. Fs bi naj imel okoli 1350 Hz (zasledil na forumu, da pod 4000 Hz ni uporaben), 95 db in 4 OHM. Če se komu doma valja kakšen datasheet bi ga bil vesel.

Osnovna kretnica........ ker bi meritve podražile projekt (že tako skorajda ni več low-budget) sem odprt za predloge ;) Rad bi, da midbass vleče do kolikor se da, spet pa nebi rad, da bi ga "tam zgoraj" pričelo zvijati.
V mislih sem imel Butterworth 3. reda s križanjem na 4000Hz, nato pa na tem forumu zasledil, da je ta tip kretnice precej len. Basa vem da Fountek ne bo dal ravno veliko, če pa bo odsotna še dinamika...... Tako da.... vesel bi bil kakšnega predloga, čeprav takole na pamet je težko.

Kakšno sliko bom pa jutri pripopal.

LP

AUDIOEXPERT
Stara faca

Re: Bukšelf

Postby AUDIOEXPERT » 25 Jul 2012, 14:23

Mislim,da bo počasi treba besedo low buđet izpuščati,ker ne vem več kaj je v bistvu low buđet! Low buđet je po moje,da greš v Conrad in kupiš raveland ali ravemaster z piecoti!
Že same enote in vse ostalo pri tebi ni glih low buđet! Tak da ...

ICH HABE GEŠPROHEN...HAWK-WINETOU
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 25 Jul 2012, 15:29

Zakaj si ne probaš meritve izvesti sam? na tem forumu najdeš vse informacije, kako to narediti za drobiž ali pa celo zastonj, samo pobrskati je treba.
V bistvu ne rabiš kalibriran mikrofon za 100 ojro, lahko uporabiš PC mikrofon, ker tebe mora najbolj zanimati, kaj se dogaja na rezni frekvenci, tam, kjer štrikaš kretnico
in v teh področjih so praktično vsi mikrofoni dovolj uporabni. Merilni programi so zastonj in vsak PC ima integrirano zvočno kartico, vse skupaj pa je daleč bolj uporabno, kot formule.

Perk
Stara faca

Postby Perk » 25 Jul 2012, 18:34

AUDIOEXPERT wrote:ICH HABE GEŠPROHEN...HAWK-WINETOU

Ti si en tak indijanc :lol:

Bom malo pobrskal po netu glede meritev. Saj pravim, čimveč bi rad naredil sam in se sproti še kaj novega naučil. Če snameš projekt z neta, vključno z že izbranimi enotami in kretnico, nekdo ti pa naredi kište, drugi ti pa po možnosti vse zlota in zmontira, potem to ni več DIY. Če ni vloženega vsaj malo lastnega dela in znanja, potem izdelka ne moreš "oglaševati" kot svojega. Tudi če tu in tam v procesu kaj zajeb*š, nič ne de. Je veselje na koncu večje, pa še za izkušnjo bogatejši si. No.....zgolj moje razmišljanje.

Eno par slikic:

Hi-tech delovni pult in sofisticirano orodje
P7207338-1.jpg

Ko se je vreme poslabšalo, se je skrčila tudi "delavnica"
P7247340-1.jpg

Old school.....vijaki in lepilo
P7247342-1.jpg

......veliko lepila
P7247344-1.jpg

P7247345-1.jpg

P7247348-1.jpg

P7247351-1.jpg

Driverji
P7257354-1.jpg

dika i ponos moj :bad_song:
P7257358-1.jpg

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 25 Jul 2012, 20:33

Na tem forumu se absolutno vzpodbuja totalni DIY, meritve niso taki bav bav, prispevajo ogromno k poznavanju in razumevanju tematike. Pravzaprav je ultimativni DIY, ko si še zvočne enote narediš sam.

Ti kar zavidam tvoja sofisticirana orodja in overall pristop, he he...

baj d vej, jaz sem ta siker že imel, včasih ga je IT prodajal, kot AMT GRT 85, lahko ti pošljem meritve v txt formatu in si jih importiraš v neki CAD proggy, potem pa simuliraš razpon z kretnico, da ne boš kaj drugega simuliral... :mrgreen:

Drugače ša:

viewtopic.php?f=9&t=161

viewtopic.php?f=9&t=156

viewtopic.php?f=19&t=11
Attachments
AMT GRT 85.PNG

Perk
Stara faca

Postby Perk » 26 Jul 2012, 08:26

Hvala za linke Miro, se bom v to programje poglobil, ko se bo sušil lak na kištah.

Seveda bi imel vse kar se še da dobit za GRT-ja. Kakšne so tvoje izkušnje z njim?

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 26 Jul 2012, 10:06

GRT je super siker, ne gre sicer tako globoko, kot kalotice, ampak nad 3-4kHz je kvaliatativno za 20 klas nad njimi, sploh pa najvišji spekter sploh ni primerljiv.
Edini minus je, da ima vertikalno sevalno karakteristiko bolj ozko, se pravi, da moraš vedno poslušati s tviterji v višini ušes, drugače malo zmanjka najvišjih frekvenc, ampak to je razumljivo, ker je to kratek line source.

Sem ti kar po mejlu poslal datoteke.

Perk
Stara faca

Postby Perk » 26 Jul 2012, 12:16

Hvala lepa :super:

AUDIOEXPERT
Stara faca

Postby AUDIOEXPERT » 26 Jul 2012, 15:58

Jaz ti bom pa tale mikrofon posodil!

https://www.intertechnik.de/Shop/Zubeho ... ,220,96418