OB-SUBWoofer

Vaši zadnji avdio dosežki...
softspeaker
Site Admin

Re: OB-SUBWoofer

Postby softspeaker » 06 Jan 2012, 15:39

Kje si lociran? Mogoče pridem naokrog...

boset
Stara faca

Postby boset » 06 Jan 2012, 16:52

No, to bi mi pa bilo v čast :D, nahajam se v Šmarju pri jelšah. Ko boš šel kaj do EX-sa al pa proti celju, se lahko slišimo.
Ta prvo, si še pa tako moram sistem porihtat; skončat dajytone 2 way, sobo do končno zrihtat.....

Tako, da se ne mudi. Bom pa javil ko bo vse uštiman.
Lp

boset
Stara faca

Postby boset » 17 Mar 2012, 17:31

Nekaj me še zanima glede SUB področja:

kakšen naj bi bil zvočnik (''driver'' za SUB) za OB princip; če gledamo na TS parametre oz. kaj drugega ???
predvidevam pa, da ima to velik pomen pri izbiri samega zvočnika za tip škatle ki bo uporabljen, recimo:

Kompresija

Bass reflex / TL

Open Baffle

Lp

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 17 Mar 2012, 21:31

Na svetu obstaja toliko zgrešenih kombinacij, ki pa dobro delajo, da je težko kaj bolj natančnega reči, s tem v zvezi. Pri škatlah je končni rezultat zelo odvisen tudi od notranjega dampiranja, pri OB pa od stopnje atenuiranja zgornjega spektra, se pravi, če srednje tone preveč atenuiramo (utišamo), bo rezultat bolj močen in poudarjen bas, če srednje tone premalo atenuiramo, bo rezultat bolj tanek in plehek bas. Nič ni zabetonirano, vse je odvisno od izvedbe.

Načeloma naj bi najslabše dampirani "motor" imel nizkotonec za OB, ampak tudi tu se krešejo mnenja, stari Carver Amazing woofer je recimo imel Qts okrog 3.0, dandanes pravijo, da naj ne bi imel več, kot 0.9 ali pa celo 0.7, ampak tudi nizkotonec z 0.3 lahko dobro posluži, če srednje tone dovolj utišamo z dovolj veliko tuljavo ali pa z dovolj nizko izbrano rezno frekvenco pri aktivni kretnici in potem tudi boost odpade.

Ko pravijo: "pri OB je treba uporabiti aktivni boost, na nizkih tonih", ja, lahko, lahko pa enostavno utišaš zgornji del in je isto, oziroma še bolje.

Kar se mene tiče:

- kompresija: nad 0.5
- bass reflex: med 0.3 in 0.5
- transmission line: nad 0.3
- open baffle: nad 0.3

Se pravi so vsi nekako glih, paziti je treba samo na izvedbo, tu ne bi nič posploševal.

Še nekaj bi rekel, ker me že dolgo srbi jezik.
Pravijo, da imajo škatle bolj udaren bas (ki ga čutiš), kot dipoli, vraga imajo, škatle samo premikajo in tresejo stene in pohištvo, poslušalca pa bolj malo (razen pri abnormalno velikih jakostih).
OB bas, če je dobro tonalno naštiman in pravilno postavljen, dosti bolj spektakularno in direktno vseka, o tem sem se prepričal že neštetokrat.
Seveda pa OB, če ni tonalno pravilno uštiman in če ni postavljen na optimalno mesto, ne bo dal od sebe to, kar potencijalno zmore.

Če kdo preferira disko bas, ki se vleče po tleh, je to seveda "fun fidelity" osebna preferenca, ki jo spoštujem, za "high fidelity" pa seveda ne zadostuje.
Sicer je moje mnenje, da je optimalni OB bas obenem najbolj atraktiven in spektakularen (udarec, ki ga čutiš), ter razločen in detaljen, da se recimo, bas kitara z lahkoto razloči od fus bobna.

Škatle v bistvu rabijo bližino sten, da začnejo le-te premikati, OB bas pa že pri mali jakosti lahko čutimo na telesu, kar je meni osebno daleč bolj atraktivno pa še manj utrudljivo, pogoj za to je seveda med drugim dovolj čvrsta membrana.

Zelo zanimiv post, ki pa bi bil še bolj zanimiv, če bi vključili OB zvočnike, se pravi konvencionalne nizkotonce v dipol varijanti:

http://www.audioasylum.com/cgi/vt.mpl?f=mug&m=187212

boset
Stara faca

Postby boset » 18 Mar 2012, 03:12

Hvala Miro.
Tole je zelo dobro napisano.

glede izvedbe...
OB je tudi meni veliko več kot ''škatla'' tudi dinamika mi je lepša, ni nekega ''vsiljevanja'',
ker v kompresiji sem imel nekaj problemov z poudarjenimi toni.
Tudi sam sem se igral s temi uglasitvami in mi je malo znano.... žal pa težko, ker na koncu vedno nekaj manjka.

Malo me mika misel hibridnih zvočnikov?
Ali je že kdo prišel na misel, da bi sparil kište z OB varijanto
recimo 2x12''/panel za OB sub, 2x 10''/kompresijska škatla spodnji bass, 1x10''/mid kompresijska škatla, in kakšen ribbonc za visoke ali super visoke.
vse skupaj na enem panelu...

za pogon bi moralo biti več ampov. 1x subAMP spodnji bass AMP za ostalo verjetno dovolj eden.

Sliši se noro ali je to sploh možno?, po vsej verjetnosti je recept za največjo bedarijo...

lp

boset
Stara faca

Postby boset » 18 Mar 2012, 03:13

Aja glede glede hoda membrane za OB SUB.
Bolje več ali nekaj optimalnega?

Lp

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 18 Mar 2012, 11:57

OB ima dosti bolj naravno, nekompresirano dinamiko, kot škatla. Lahko poslušaš cel dan, da te trese, pa ne boš utrujen, pri škatli, če poslušaš na glas pol ure, lahko dobiš živčni zlom.

Hibridni zvočniki, močno odsvetujem to, kar predlagaš, ker bodo sevalne karakteristike totalno drugačne za vsak princip delovanja in boš z lahkoto ločil, kateri del zvočnika igra, kar je nadvse nezaželeno.

Lahko pa recimo ločiš OB konuse na:

- globoki bas (30 - 60 Hz)

- zgornji bas (60 - 250 Hz)

- mid (250 - 2500 Hz)

Za visoke pa recimo uporabiš kaki divji AMT, ker ribbončki v tej velikosti ne zmorejo velike SPL-e, pa saj sem o tem že pisal.

Mogoče bi bilo dobro v tem primeru uporabiti 1 amp za globoki bas, 1 amp za midbass in en amp za srednjevisokotonsko področje, ki bo seveda imelo največji izkoristek, razmerje med zgornjim in spodnjim basom pa boš lahko z lahkoto uravnaval s potenciometri.

Probaj se še pretolči skozi ta dva izjemno zanimiva linka, sicer sta bila že objavljena:

http://kotisivu.dnainternet.net/anukaa/ ... RDSUB.html

http://www.kirchner-elektronik.de/~kirc ... RDIOID.pdf

AUDIOEXPERT
Stara faca

Postby AUDIOEXPERT » 18 Mar 2012, 20:10

Ne vem,kdo mi je razlagal,da je bil v eni diskoteki,pa da se je bas slišal samo na plesišču,ko si šel s plesišča,ni bilo nobenega tresenja! verjetno je bilo rešeno z dipoli???Samo ugibam...To bi bilo zanimivo puskusiti v kakem klubu,že nekaj časa razmišljam o tem...
TRGOVINA AUDIOEXPERT V CELJU ! www.audioexpert.si kranjec.audio@siol.net

boset
Stara faca

Postby boset » 21 Mar 2012, 00:39

Miro hvala za poučne linke, ter ostale dobre stvari, si bom vzel čas in dodobra prebral.

Trenutno pa sem spravil skupaj trenutni OB SUB (MDF) panel,
ter ga namesto poliuretana prebarval z vodo pomešano z lepilom za les, jutri pa štriham na črno...

Prvi vtis je obetaven, kaj se bo iz tega razvilo pa poročam jutri ko gre barva gor . . .
Upam da ne bo MDF kaj barve spil.

še 2 slike:

Image
primerjava barve MDF-ja z ''bavro'' (voda lepilo)

Image
takole pa sem moral zaenkrat naredit
''stranice naj bi bile do konca nazaj'' :mad: ampak se je spet mudilo

Lp

berni
Uporabnik

Postby berni » 21 Mar 2012, 09:12

Pobarvaj vse površine, posebej še čelne. Tudi v izrezu za zvočnik, tam je najhuje, ker po barvanju vzame nase vlago in mdf deluje.

Return to “Kaj trenutno ustvarjate?”