Osnove

Na splošno o avdiu in drugih temah
Numb
Nov uporabnik

Osnove

Postby Numb » 04 Jun 2009, 12:04

Sam še nisem držal v roki spajkalnika, ker je pa sedaj že parkrat naneslo da bo to rabil počet sem šel kupit v Bauhaus cin.
Ampak je bilo tam 40 vrst cinov, pa past in podobnih zadev...

Bi se dalo odpret kak topic za nas noob-e, ki bi želeli kako stvar sami naredit pa ne vemo kako.
Kaj o spajkalnikih in priboru, o lepilih za zvočniške škatle, recimo ne vem s čem je dobro oz, najbolje zatesnit škatlo,
navaden silikon?
In podobna osnovna opravila...

Hvala, lp

Senca
Stara faca

Re: Osnove

Postby Senca » 04 Jun 2009, 12:13

Tudi sam sem amater glede tega, lahko ti pa povem svojo izkušnjo, da sem v elektro trgovini kupil nek "dober" cin in pasto po priporočilu prodajalca, vendar mi cinjenje nikakor ni in ni šlo. Nato pa mi je prijatelj, ki ima RTV servis, dal cin ki ga tudi sam uporablja in naenkrat je bilo vse veliko, veliko lažje.

Numb
Nov uporabnik

Postby Numb » 04 Jun 2009, 12:18

Moja draga mi je itak rekla da ko bom jaz pricinil tweete, ne bo šla več pena nazaj v škatle :lol:

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 04 Jun 2009, 12:26

Pozdravljen Numb,

upam, da je med nami kdo (moral bi biti), ki ve kaj več o spajkalnikih, osebno mimam pojma o teh stvareh, vem samo to, da uporabljam 30W in 60W lotkolben in ta prvi cin, ki ga najdem :(
Mogoče bi ro-bi vedel kaj več povedati.
O lepilih in škatlah pa ziher Pinc69 :P

KL3M3N
Stara faca

Postby KL3M3N » 04 Jun 2009, 17:17

uporabljam cist neki navadn spajkalnik..cin tisti ki mi pride pod roko..da se lepse cin razlije uporabljam kalofonijo(u kosih)..

mislim da se veliko uporabljajo spajkalniki z loceno grelno postajo(al kako se temu rece),cin lahko kupite na kilograme(kg) izbirate lahko med razlicnimi debelinami.mislim da imajo tisti debelejsi in kvalitetnejsi u sebi se neko snov da se cin lepse razlije..

potem so se tu dodatni nastavki za spajkalnik oz konice.

glede lepila bo pinc vedel povedati kaj vec..ampak mislim da bi dobri stari Mekol znal biti dober ;)

LP
:.keep it easy:think it slow::

ro-bi
Stara faca

Postby ro-bi » 17 Jun 2009, 09:07

Spajkalnik sem kupil tukaj:
http://www.anatis.si/code/SLO/podjetje/kdosmo.htm

In sier za 16 euro!!
Do sedaj mi je 2x crknil grelec, rezerva je stala 1 euro.
V tem času mi je pojedlo 1 konio, ki je bila tudi zelo poceni.

Cin iz bauhauza je ponavadi pretrd in ima visoko tališče.
Mora biti čimnižje in nujno mora imeti polnilo, ki preprečuje oksidaijo.
Po mojem imajo v kakem Merkurju 100% kaj primernega.
lp

Andrej V
Uporabnik

Postby Andrej V » 17 Jun 2009, 10:41

V službi uporabljamo spajkalni postaji Voltcraft LS50 in Weller WTCP 51. Sam se te Voltcraft postaje ne dotaknem več. Kabel med postajo in spajkalno ročico je trd in se težko upogiba napram Weller. Ko enkrat lotaš par ur skupaj ti začne tudi to najedati.
Opazil sem, da se Weller tudi hitreje segreje pri enaki moči in temperaturi. Nasplošno tudi konice zdržijo dlje pa še lažje jih je menjati.
Drugače sem pa videl eno dobro in cenejšo varianto, namesto da kupiš celotno spajkalno postajo, si omisliš samo spajkalno ročico brez temp.regulacije npr: 50 W 24V (recimo spajkalna ročica weller TCPS) , namesto postaje dokupiš pa navaden 230V/24 V trafo in montiraš v ohišje.
http://www.at-oprema.si/?mod=catalog&ac ... &group=226.
lp Andrej

boset
Stara faca

Postby boset » 24 Mar 2010, 18:53

10 let lotanja, pa lahko rečem samo tole:

Pasta:
Najraje imam Cinol
(mogoče je kaka boljša, sam do sedaj me cinol ni nikoli razočaral)

Cin:
Debelina 2mm + polnilo (firme žal ne vem)

Imam pa dva predpotopna ''lotkolna''
1. ISKRA ''paličen'' 60w brez regulacije, greje ko hudič (uporabljm za debeljejše ''neobčutljive'' materijale)
2. ISKRA ''pištola'' 60W z Stikalom brez regulacije (uporabljam za občutljive zadevščine, ki nimajo rade preveč gretja)

Ostalo pa je praksa...
Lp

svnaudio
Uporabnik

Postby svnaudio » 26 Mar 2010, 20:11

Sam imam spajkalno postajo PACE (izdelujejo profi spajkalne postaje). Od takrat naprej se Wellerja ne dotaknem vec :)
Malce za salo, malce zares. Veliko lotam tudi SMD (tudi manjse kot 0805).
Vse je nastudirano v nulo, menjava konice v 5 sek (odstranis vroco), znova segreta v 5 sek (ne pretiravam), itd.
Priporocam. Kupiti se je da preko farnella.

Matej

Return to “Razno”