8ohmski 3sistemci obnova in vgradna- rabim nasvet

Vse v zvezi z avto akustiko...
Pozitron
Uporabnik

8ohmski 3sistemci obnova in vgradna- rabim nasvet

Postby Pozitron » 27 Dec 2012, 18:15

Živio! :super:

sm nou na forumu, z audio in elektroniko pa se že dlje asa ukvarjam (občasen hobi).

v avtu imam 4kanalni radio ojačevalec po 24w RMS (mosfet) :horn:

želim si bolj kvaliteten zvok zato ta tema in obnova starih Fisher zvočnikov iz radiostolpa (rad bi jih ponucal ker se mi jih skoda zdi stran vrzt in upam da je kretnca tok uporabna - sam eno špulo ima - da bi lahko skombiniral nekaj kar ima večji frekvenčni razpon). normirani so na 8ohm 70w nazivno 100w max . . . zakaj bi rad dal v avto 8ohmske čeprav je radio ojačevalec mišljen za 4ohme? zato da bi se manj matral:http://www.diymobileaudio.com/forum/how-articles-provided-our-members/31-real-deal-8-ohm-drivers.html
------------------------------------------------
ker so stari in zdelani sem jih razdrl. visokotonec srednjetnec in nizkotonec, vsi so tudi po 8ohm. pri tej predelavi mi je predvsem pomebna kvaliteta zvoka, glasnost niti ni važna (če bi hotel glasnost bi kupil močnejši sistem). zato mi prosim povejte kaj na kretnci je treba zdej menjat in katere zvočnike lahko gor namontiram.

:yeah: :yeah: :yeah:

kretnca ima eno špulo za nizkotonca se mi zdi (newem, nimam zdj tukaj) in 2 ali tri kondenzatorje pa en upor. ima plastične kvadratne zalite kondenzatorje in pa enga klasičnga. vem da klasičnim (ta okroglim) poteče hitro življenska doba in ga bom menu. ampak kako je pa s temi kvadratnimi zalitimi v plastiko? a majo ti daljšo živlensko dobo?
-----------------------------------------------------
potem pa me še zanima katere zvočnike lahko gor prklučm da bo to vse skup lepo kompatibilno, tako s kretnco kot z ojačevalcem avtoradia. v mislih imam tole (ker so poceni in ker pokrijejo visoke ter nizke tone):

tale je zanimiv (ampak dela podkotom 61stopinj, a je to ok za avto?): http://www.visaton.de/de/chassis_zubeho ... 13p_8.html
cena je mal čez 15eur: http://www.keno.si/index.php/nizko-srednjetonci

ta bi biu namesto srednje in visokotonca prikljucen - v območju visokih tonov dela ok (bi naredil s to kretnico k je mel prej 3zvočnike zdej samo na 2 zvočnika in tweakou da ne bi večji preveč preglasil tega manjšega): http://www.visaton.com/en/chassis_zubeh ... ws5_8.html

oba skup sta lih 24w. woofer pa itak že imam, tudi nek bolj majhen tko da mislm da bi to šlo ali se motim? to je moj pri tovrsten projekt, upam da nism preveč neumnosti napisu haha
"If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration." - Nikola Tesla

softspeaker
Site Admin

Re: 8ohmski 3sistemci obnova in vgradna-rabim nasvet

Postby softspeaker » 28 Dec 2012, 00:03

Pozdrauvlen in dobrodošeu na forumu!

me veseli, da se z audio in elektroniko že dlje časa ukvarjaš, ampak tko, glih na kratko, da se ne bomu predolg lovil, mislem da se te Fišerje ne splača predelvat, k so tko bolj kikiriki ranga, pa bi blo preveč dela in premau efekta.

mi tukile na tem forumu se še kar pomatramo, da kretence štimajo in to delamo z meritvam.

če si želiš bol kvalitetn zvok, bi blo najbolš, če komplet zvočnke menjaš - moje skromno mnenje.

lp

Pozitron
Uporabnik

Re: 8ohmski 3sistemci obnova in vgradna- rabim nasvet

Postby Pozitron » 28 Dec 2012, 02:07

se pravi kretnca že v osnovi ni ok? po pravic povedan sploh n wem kakšna točno je funkcija teh špul? za kondenzatorje vem da sprostijo tok po potrebi in tako pripomorejo ko pride do višjih amplitud. ampak kaj pa špula dela? indukcijo ok, sam kako to pomaga zvočniku? a mogoče zato da ne spusti vsega toka čez in gre še nekaj naprej na visokotonce?

softspeaker, katero kretnco pa bi mi priporočal? in katere zvočnike? rad bi 8 ohmske s kvalitetnim zvokom in primerne za 24w RMS ojačevauc
"If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration." - Nikola Tesla

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 28 Dec 2012, 11:59

Pozitron, ni univerzalnih kretenc, usaka mora bit posebej uštimana za določn zvočenk, tko da, žal.

Mogoč bi si pogledau tle:

viewtopic.php?f=9&t=84

Kar se tiče priporočil za zvočenke, je to verjetn odvisen od kupa keša, ki ga maš na voljo, drgač pa je spodnja varijanta nekaj najbolšga kr si lohk člouk nardi:

viewtopic.php?f=9&t=625&p=6873&hilit=

ro-bi
Stara faca

Postby ro-bi » 28 Dec 2012, 13:34

Pozitron wrote: po pravic povedan sploh n wem kakšna točno je funkcija teh špul? za kondenzatorje vem da sprostijo tok po potrebi in tako pripomorejo ko pride do višjih amplitud. ampak kaj pa špula dela?

Tudi za kondenzatorje očitno ne veš, kaj delajo.
Kondenzatorji blokirajo DC komponento in posledično, odvisno od velikosti, nizke frekvence. Špula pa filtrira visoke frekvence.
Jaz ti svetujem, da si kupiš ene dvo ali tri sistemske zvočnike za v avto, zmontiraš in to bo to. Sam nisi sposoben narediti sistema, da bo solidno igral, ker nimaš pojma o osnovah (tudi o slovenščini ne).
lp
Robi

Pozitron
Uporabnik

Postby Pozitron » 28 Dec 2012, 15:33

huala za pojasnilo ro-bi

na vsak način bi radponucal fišerje da jih ne bom stran vrgu. . .

kako lahko zmerim špulo če je primerna za določen zvočnik? sej se jo verjetn da mal odvit ali navit po potrebi?

ro-bi
Stara faca

Postby ro-bi » 28 Dec 2012, 18:53

Špulo izmeriš z namenskim inštrumentom, za zvočnike določiš primerno z meritvami.

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 28 Dec 2012, 19:01

Hja, malo se bo treba poglobiti v tematiko, drugače ne bo DIY, ampak TDIFM (they did it for me) ...

Pozitron
Uporabnik

Postby Pozitron » 29 Dec 2012, 01:58

haha :lol: they did it for me. sej ubistvu je res. ce bi hotu sam bi mogu u gmajno po les, u rudnik po bakr in aluminij za kondenzatorje in tuljave. . . . dost dela bi blo predn bi lahko naredu svoje zvocnike

na tistih linkih je zanimivo kako se tip loti iz omare :super:

mal sm si pogledu te instrumente za merjenje špulc in kondenzatorjeu, kje se da to kupt najcnej (šparam)?

mam en voltmeter za 10eur iz HTEja, bom tm mal pogledu

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 29 Dec 2012, 12:12

Se pravi ti je pojem DIY totalna španska vas? Skrajni domet samogradnje, da bi bil zgolj pritrditev vijakov?

Rabiš RCL meter, ne voltmeter:

http://www.conrad.de/ce/de/overview/110 ... essgeraete

Pa probaj malo več slovenščine uporabljati, če hočeš, da ti še kdo kaj odgovori.

Blessed are the ignorant....

Return to “Avto akustika”