XXHighEnd - The Ultra HighEnd Audio Player

Računalnik kot izvor zvoka...
softspeaker
Site Admin

XXHighEnd - The Ultra HighEnd Audio Player

Postby softspeaker » 04 Jan 2010, 00:00

http://www.phasure.com/

http://www.computeraudiophile.com/conte ... -pointless

Bom kar vprašal mojstra za našo digitalno sekcijo, Matej, kaj praviš na tole?

svnaudio
Uporabnik

Re: XXHighEnd - The Ultra HighEnd Audio Player

Postby svnaudio » 07 Jan 2010, 15:30

Zdravo!

Najprej sampling rate... 44k1 - ali je dovolj? Nikakor. Brez pomisleka, bi rekli, da po Nyquistu lahko s 44k1 propduciramo 44k1/2 torej 22k. Samo ni tako, ker je še polno pogojev, da je to možno. Enostavo se ne da z 2 točkama narediti sinusa. Jih rabiš kar nekaj več. Sem se jaz malce igral s tem in opazil, da 44k1 zadostuje do ene 8k. Potem naprej so filtri (rekonstrukcija, Nyquist). Jasno vse lepo dela na sinusih (ne štekam, zakaj testirajo na tem signalu - to je najlepši signal, ki lahko skrije največ... ni čudno, da se opampi tako lepo merijo, slisišo pa se... tako tako in vsak drugače). Kaj je potem dovolj... jaz bi rekel, da z 96k bi lahko bili že srečni (kaj več ne škodi). Aja, koliko bitov? 16-bitov je jasno premalo (-96dB), 20 bitov pa bi bilo -120db že kar dovolj. Ampak, ker smo v digitalni dobi in je 24 večkratnik 8, naj ostane 24 bitov (-144db). 24bit/96k je kar dober (praktičen) standard.
Žal pa je veliko 44k1 materiala in moramo s tem živeti. Jah, tako je da ima dandanes vsak DAC filter. Enostavno mora biti. Eni so zagovorniki brez, ampak to enostavno zato, ker so off-the-shelf filtri en jajc in naredijo več škode kot koristi (in potem vse zvoni). Je le nekaj izjem. Ne vem, kako se Wadia obnese, ampak jaz bi stavil na Ayre MP. Pa tudi zadnji Wolfson ima boljše. Zelo pohvalno!
Zato mi je zanimiv ta XXHighEnd player... jaz ga vidim kot nadomestek DSP (filtra) na računalniku, kjer ga lahko orenk narediš. Jasno moraš tistega v DAC izklopiti. Se bi dalo igrati. Edini problem bi potem bil jitter - je najboljše, da se rešuje ta v DAC čipu (torej na koncu verige; to Sabre ima in mi je zato všeč... samo filter je standarden in ne kakšen minimum-phase... se pa da izklopiti.... no lahko sam sprogramiraš Sabretu filter, samo ta je le FIR).
Je pa to, da je pri DA še veliko drugih pomemnih stvari... in če te niso uštimane, potem se s filtri ne splača igrati.

Toliko na kratko,
Matej

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 07 Jan 2010, 15:40

Hvala za odgovore!
Sicer je zame digitalna tehnologija španska vas in jo spremljam bolj iz daljave, vem pa da je v smislu impulzov še kar omejena, ravno zaradi tega se mi je zdel zanimiv pristop Ayre MP, kot je opisan v njihovem white paper-u in čeravno je cenovno verjetno kar ugoden, so to še vseeno velike cifre.

http://www.ayre.com/PDF/Ayre_MP_White_Paper.pdf

Si mislim, da je pri DAC poleg digitalne sekcije še veliko drugih pomembnih stvari, analogna sekcija verjetno tudi ponuja nešteto varijant ojačanja signala.

Čudi me, da se je "prijela" 96 in 192 kHz frekvenca vzorčenja, ko pa sta nekako 88.2 in 176, kot večkratnika 44,1 bolj logična in naravna?

Seveda, če so posnetki v originalu 96 in 192, potem ni problema.

Tukaj se mi dopade pristop Reference Recordings, ki so se odločili za za snemanje v 88.2 kHz.

softspeaker
Site Admin

Postby softspeaker » 09 Jan 2010, 14:01

Return to “PC Audio”